Administration

Executive Director

Executive Assistant and Board Liaison Manager

Finance

Chief Financial Officer

Kristi Roberts

Special Advisor

Cheryl Zane*

Controller

Thelma Hearren

Senior Accountant

Denise Guevara

Accounts Payable Coordinator

Diamantina Peña*

Payroll Coordinator

Kenneth Knight II

Human Resources

Director of Human Resources

Rachel Koenig

Human Resources Coordinator

Yeriel Zaragoza

Part-Time HR Administrative Assistant

Laura Salcedo

Associate Director, Facilities

Garth Luther

Receptionists

Alma Amaya, Patricia Barnes, Natalie Hernandez

Information Technology

Director of Information Technology

Maryjane “MJ” Bavaret

Associate Director, Networking

Alejandro Rivas

IT Help Desk Associate II

Joshua-Reuben Jemio

IT Project Associate

Silver Ehiwario

Development

Chief Development Officer

Senior Director, Special Events

Director of Institutional Giving

Associate Director, Tessitura Operations

Ana Gonzalez

Director of Individual Giving

Megan Raines

Assistant Director, Individual Giving

Coordinator, Individual Giving

Jacquelyn Forrester

Development Events Coordinator

Colleen Hargraves

Development Staff Associate

Nao Kusuzaki

Donor Relations Manager

Lucy Graham

Assisstant Director, Institutional Giving

Annual Giving Manager

Melanie Hargraves

Assistant Director, Development Communications and Publications

Data Processing Coordinator

Victoria Deleon

Development Manager and Guild Liaison

Haley Calvert

Development Communications Coordinator

Katherine Wood

Development Intern

Javeiria Binte Ali

Special Events Coordinator

Baylee Zeringue

Nutcracker Market

CEO, Nutcracker Market

Patsy Chapman*

Associate Director, Nutcracker Market

Jennifer Estrada

Part-time Nutcracker Chaperone

Zara Zavala

Associate, Nutcracker Market

Susan Lehmann

Marketing and Public Relations

Director of Marketing and PR

Angela Lee*

Associate Director of Marketing

Tory Lieberman

Graphic Designer

Jared Murphy

Education Marketing & PR Coordinator

Emily Averitt-Cleveland

Marketing Coordinator

Lynn Chung*

Archivist Project Manager

Anne Wheeler

Retail Merchandise & Display Coordinator

Leslie Goodrum

Associate Director of Audio/Video Services

David Rivera

Audio/Video Assistant

Nicole Bacon

Associate Director of Ticketing Services

Lauren Gayden*

Ticketing Services Manager

Brittany Restrepo

Ticketing Services Coordinator

Rachel Walrath

Audience Services Coordinator

Michael Miles

Box Office Manager

Carlyn Scott*, Christina Martinez

Box Office Shift Lead

Nicole Levy

Wortham Theatre Center Box Office Customer Service Representatives

Verity Rose Butler, Austin Cushman, Arianna Day, Maxwell Diabiaso Paulus, Tabytha Carol Donnelly, Megan Goodlett, Soledad Lara, Nicole Levy, Stephan Little, Diamond Rector, Cynthia Saldana, Aaron Thomas, Mary Wemple

Email Houston Ballet Group Sales

Email Houston Ballet Subscriptions and Ticketing Services

Email Houston Ballet PR

Part-Time Seasonal Sales Associates

Madeline Carr, Luci Fuller, Shunta Jones

Production

Head of Production

Michelle de los Reyes

Technical Director

Grey Starbird

Production Operations Manager

Ashley Christian

Stage Manager

Jonathan Moore

Assistant Stage Manager

Eli Walker

Production Coordinator

Morgan Brochu

Resident Lighting Designer

Lisa J. Pinkham

Master Electrician

Barry Thomas*

Assistant Electrician

Paul Gibson, Jason Mathis

Property Master

Dustin Dowell

Head Carpenter

Gregory Stewart

Assistant Carpenter

 Lafayette Andrews

Wardrobe

Head of Costumes

Sandra Fox

Costume Shop Manager

Zach Paugh

Wardrobe Manager

Alexa Carlson

Wardrobe Coordinator I

Crystal Breihan

Wig Supervisor

Meghann Mason

Part-Time Wardrobe Administrative Assistant

Kendall Sarro

Dresser

Miles Dismukes, Lynne K Fredrichsen, Lisa Sacaris, Kristie Shackelford, Donald Simms, Frances Steen

 

Artistic

Artistic Director

Stanton Welch*

Ballet Masters

Ian Casady*, Amy Fote*, Steven Woodgate*

General Manager

Kelli Gilson

Company Manager

Aileen Roberts

Artistic Planning Coordinator

Julia Ridenhour

Principal Coaches

Yannick Boquin, Johnny Eliasen, Monique Loudieres

Coaches

Dawn Scannell*

Music

Music Director & Principal Conductor

Ermanno Florio*

Orchestra Manager/Music Administrator

Richard Reeves*

Concertmaster

Denise Tarrant*

Music Librarian/Pianists' Manager & Technical Director

Theresa Hanebury*

Principal Pianist/Music Coordinator

Katherine Burkwall-Ciscon*

Academy Pianist Manager

Bill Patterson

Pianists

Tyrone BoyleJennifer Edmondson, Benjamin Kaplan, Grecia Lavanderos, Kuanyi Lu, William Marsden, Addie Saylor, April Zhi Li-Thompson

Percussionists

James Edwards, Terrence Karn

Academy Part-Time Pianists

Ben Chavez, Marshall Davies, Krystal Grauvogl, Tomoe Hayashi, Ning-Chih Hsu, Nargiz Jeffus, Elizbeth Mendez, Pelayo Parlade, Adeline Saylor, Michele Vecseri

Academy Part-Time Percussionists

Krume Andreevski, Kirk Suddreath

Academy

Academy Director

Jennifer Sommers

HBII Ballet Master

Claudio Muñoz*

Upper School Principal

Cheryne Busch*

Lower School Principal and Children's Ballet Master

Beth Everitt

Academy Administrative Associate Director

Katie Wesche

Academy Administrative Coordinator

Tempest McLendon

Registrar

Carla Cortez

Academy Artistic Associate Director

Yahudi Castañeda

Academy Programs Manager

Dustin Shaw

Academy Artistic Operations Coordinator

Shelby Connolly

Associate Director, Education and Community Engagement

Lauren Anderson*

Coordinator, Education & Community Engagement

Alexandra Garza

ECE Administrative Associate

Jamie Cegelski

Academy Instructor, Boys Program Coordinator

Orlando Molina

Academy Instructors

Victoria Arizpe, Jacquelyne Boe, Courtney Chilton, Kayla Collymore, Durell Comedy, Dwayne Cook, Victoria de Bethencourt, Benjamin Delony, Dawn Dippel, Mary Doornbos, Rupert Edwards, Carla Flores-Keniston, Larodney Freeman, Yamilka Galindo, Spencer Hering, Patricia King, Kelly Kubin, Paige Kutschall, Ellen Mallon, Lindsey McGill, Elisabeth McMillan, Robert Moore, Kristina Mosbo, Paola Murga Parada, Dawn Scannell, Brittany Wallis, Jane Weiner

Academy Teachers

Gabrielle Johnson, Mallory Mehaffey

Academy Accompanist

Kirk Suddreath

Teaching Artists

Susan Bryant, Brittany Bass, Gabriela Becerra, Melanie Boettcher, Gabriela Luna, Lucinda Rohrer, Kathleen Tidwell

Health and Wellness Instructor

Pamela Blangy, Brittany DeVeau, Michelle Gregovic, Aaron Harting, Melissa Kaczmarek-Petrozzi, Nadia Khan, Katrina Olson, Hilary Schaff, Jennifer Trimmer, Danielle Farzanegan, Michelle Phillips, Chelsea Smith

Wellness Team

Nadia Khan, Nicole Malandra, Paula Neff, Jaime Fruge-Walne, Heather Greene

Health & Wellness Instructor

Dontre Nguyen

Strength & Conditioning Coach

Akihiro Kawasaki

Academy Counselor

Kelsey Fyffe, MA, LPC

Nutritionist

Nikki Estep

Academy Class Monitors

Valerie Handy, Lara Hannaford, Jamela Johns, Evoni McClain, Chloe Normand, Katherine Wicks, Aris Alston, Kate Berrones, Yasmine de la Rosa

Part-Time Academy Class Monitor

Arin Elizabeth Alston, Kaitlynn Renee Berrones, Chloe Normand

Resident Dorm Supervisor

Maria McCain

Part-Time Dorm Supervisors

Rachel Hillebrand, Tai John

Academic Advisors

Nathanial Nakadate, Lillian Schafer

ESL Teacher

Judy Spong

Houston Methodist Staff

Head Athletic Trainer

Carina M. Nasrallah, MS, LAT, ATC, CISSN

Academy Athletic Trainer

Leanne Wonesh

 

*Houston Ballet staff who have over ten years of service.